Průvodce po Barceloně ZDARMA

Letecky

Na barcelonská letiště létá hned několik nízkonákladových společností, jedná se například o Norwegian, Air Berlin, Monarch Airlines, Jet2.com, Vueling, Wizz Air, EasyJet, Ryanair, Blue Air, Transavia, Germanwings či TUI Fly.

Hlavním letištěm je Barcelona International Airport (IATA kód BCN), známé též jako El Prat. Letiště má dva terminály, přičemž Terminál 1 byl otevřen teprve v roce 2009 a sídlí na něm společnost Spanair a množství dalších společností ze zahraničí, např. SAS, TAP, Lufthansa či Austrian Airlines.

Terminál 2 se dělí na sektory A, B a C, mezi kterými lze celkem snadno přecházet. Část B využívají některé španělské společnosti (Iberia, Air Europa či Vueling) a partneři těchto společností, zejména pak členové leteckého uskupení Oneworld. Terminál T2C je nejmenší, a tak se využívá pouze pro vnitrostátní lety. T2 A pak využívají všechny ostatní společnosti (samozřejmě vyjma těch, které používají Terminál 1).

Z Prahy létají na letiště El Prat společnosti ČSA, Vueling a nízkonákladový Wizzair.

Od centra města je letiště vzdálené asi 10 kilometrů. Levnou a často i nejrychlejší variantou transferu do města bývají příměstské vlaky RENFE R2 (Nord), které staví ve stanicích Sants (doba jízdy je okolo 20 minut), Passeig de Gràcia (25 minut) a El Clot v centru města. Vlaková stanice leží poblíž terminálu 2B, s terminálem 1 ho spojují zelené autobusy, které vás tam dovezou během čtvrthodinky. Nevýhodou této varianty je fakt, že po příjezdu k nádraží u terminálu 2 budete nuceni sejít několik schodů, což může být s těžkými kufry vcelku problém. Jednorázová jízdenka stojí 1,45 eura, můžete si však zakoupit i jízdenku T-10, která zahrnuje 10 jízd včetně všech přestupů na metro a autobus v průběhu následujících 75 minut. Obé jízdenky lze zakoupit v automatech ve stanici.

Využít můžete i autobusy č. 46, které odjíždějí od obou terminálů do stanice Magic Fountains. Doba jízdy je asi jedna hodina.
Alternativou pak mohou být autobusy Aerobús A1, které staví u Terminálu 1, mezi Terminály 2A a 2B a jezdí podél Gran Via do Plaça Catalunya. Autobusy odjíždí každých 11 minut a slibovaná doba jízdy je 35 minut, nicméně ve skutečnosti se jede o dost déle. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 5,35 euro a lze ji zaplatit pouze v hotovosti. Autobusy jsou klimatizované, a to až takovým způsobem, že v létě vám v nich může být zima. O půlnoci přestává tato linka fungovat, avšak od 22:00 do 5:00 je v provozu náhradní linka Nit Bus N17. Cesta tímto autobusem mezi stanicemi Plaça Catalunya a Airport El Prat trvá 40 minut.

Letiště samotné může leccos nabídnout:

 • Od 6:00 či 6:30 do 21:30 je na letišti otevřeno množství duty-free obchodů, z nichž na některé jinde ve městě nenarazíte. Většina obchodů leží ještě před pasovou kontrolou.
 • V prostorách před bezpečnostní prohlídkou se nachází jen několik kaváren a obchodů s občerstvením. Rozhodně nedoporučujeme navštívit předražený Ars.
 • Jakmile projdete bezpečnostní prohlídkou, máte hned větší možnosti občerstvení se. Většina kaváren zavírá mezi 22:00 a 23:00.
 • Parkování na letišti vás vyjde na 1,35 euro za hodinu, 9,45 euro za den a od šestého dne je pak k dispozici za 6,75 euro za den.
 • Za 4,60 euro na den vám jsou k dispozici i uzavíratelné schránky, do které bez problémů uložíte dva až tři velké kufry. Skříňky se nacházejí po levé straně konce terminálu 2B, hned u kavárny Ars.
 • Na letišti je k dispozici i wifi síť, bohužel placená. Za 45 minut zaplatíte 7,5 euro, za jednu hodinu 9 euro a za celý den 24 euro.
  Zejména některé nízkonákladové společnosti využívají i letiště v Gironě (IATA kód GRO), které je od Barcelony vzdáleno asi 100 kilometrů severním směrem. Z Prahy sem sezónně létá společnost Smart Wings. Setkat se můžete i s letištěm Reus s kódem REU, kam létají opět zejména nízkonákladové a charterové společnosti.
 • Pokud přistanete na letišti v Gironě, dopraví vás do stanice Estació del Nord v centru Barcelony autobusy. Jednosměrná jízdenka stojí 12 euro, zpáteční 21 euro. Počítejte zhruba se 70 minuty jízdy.
 • I z letiště Reus jezdí do centra města autobusy, provozuje je společnost Hispano Igualadina. Odjezdy těchto autobusů jsou přizpůsobeny příletům a odletům společnosti Ryanair. Jednosměrná jízdenka stojí 13 euro a zpáteční 24 euro, doba jízdy se v závislosti na hustotě dopravy pohybuje mezi 90 a 105 minutami. O něco levnější, ale mnohem pomalejší volbou pak jsou vlaky ze stanice Barcelona Sants do stanice Reus a následné spojení autobusy č. 50 až na letiště. Vlak sice stojí 7,25 euro a autobusy 2,10 euro, nicméně doba jízdy je okolo dvou a půl hodiny.

Vlakem

Do Barcelony jezdí denně hned několik vlaků z různých koutů Evropy, většinou s přestupy ve Francii.

Mezi nejdůležitější barcelonská nádraží patří:

  • Barcelona-Sants na jihozápad od centra města
  • Barcelona-Passeig de Gràcia leží v centru města poblíž Carrer d’Aragó
  • Barcelona-Estació de França leží na okraji staré části města sousedící se čtvrtí Barceloneta

Ze stanic Estació de Sants a Passeig de Grácia jezdí denně několik spojů do francouzského města Cerbère, odkud lze dále pokračovat do Marseille a do Nice. Jeden až dva vlaky denně jezdí ze Sants i do francouzských měst Perpignan, Beziers, Narbonne a Montpellier.

Z nádraží Estació de França jezdí i noční vlaky Trenhotel na pařížské nádraží Austerlitz a na milánské Stazione Centrale. Oba vlaky přijíždějí do cílové stanice shodně v 9:00 a oba disponují lůžkovými vozy.

Využít můžete i méně známou linku z Pyrenejí do francouzského Toulouse. Denně vyrážejí čtyři vlaky do La Tor de Querol, kde je možné přestoupit na tuto pyrenejskou linku. Včetně přestupu vám cesta zabere sedm až osm hodin a v případě jízdy jedním směrem ochudí vaši peněženku o 30 euro.

Rychlodráha

V roce 2012 má být rovněž dokončena stavba rychlodráhy AVE spojující Barcelonu s jihem Francie. V současné době zde fungují pouze rychlovlaky mezi Figueres a městem Perpignan a od 21. prosince 2010 se můžete svézt i dvěma vlaky TGV pendlujícími mezi Paříží a nádražím Figueres-Vilafant. A zatímco se staví posledních 100 kilometrů tratě před Barcelonou, do Figueres se z Barcelony dopravíte vlaky Enclace Internacional. Jízda trvá hodinu a čtyřicet minut a na nádraží přijíždí 20 minut před odjezdem vlaků TGV.

Únor 2008 byl rovněž ve znamení otevření dlouho odkládané linky AVE z Barcelony do Madridu. Jízda trvá v závislosti na množství zastávek buď 2 hodiny a 38 minut, nebo 3 hodiny a 23 minut.

Po moři

Městský přístav v Barceloně je jeden z nejrušnějších ve Středozemí.Kromě standardních trajektů do něho zaplouvají i výletní lodě s výjimkou těch obrovských. Ty přistávají zhruba kilometr až dva na jihozápad.

Lodí se můžete do Barcelony připlavit mimo jiné z Baleárských ostrovů, z italského Janova a z Říma. Z něj je to do Barcelony dokonce lodí levnější, než v případě využití autobusu.

Autobusem

Autobusovou dopravu zajišťuje společnost Barcelona Nord. Jen mezi Barcelonou a Madridem jezdí denně 18 spojů. Z Prahy do Barcelony jezdí například autobusy společnosti Eurolines. Doba jízdy překračuje 24 hodin, a tak ji lze doporučit snad jen těm, kdo mají panický strach z létání.

Autem

Z Francie i z ostatních španělských měst vede do Barcelony poměrně slušné množství dálnic, mimo špičku navíc doprava není nikterak hustá. Na okraji města lze navíc zadarmo zaparkovat a následně využít přilehlé metro.

Od pondělí do soboty od 9:00 do 14:00 a od 16:00 do 20:00 jsou všechna parkovací místa označená modrou barvou placená. V některých častěji frekventovaných lokalitách se pak platí již od 8:00. Princip platby za parkování je stejný jako u nás – v automatu si vytisknete lístek a ten umístíte za přední okno vozu. Narazit můžete i na zelená parkovací místa – ta jsou určena pouze pro obyvatele Barcelony. Mimo centrum města se pak vyskytují i bílá parkovací místa, na nichž je parkování zcela bezplatné.

Levné letenky Barcelona

 • Wizzair Barcelona: pouze dnes letenky s 20% slevou

 • Chystáte se vydat letecky do Barcelony, případně jen Barcelonu využít jako přestupní bod při svých toulkách po Evropě či světe? Právě dnes 24. listopadu 2011 je ideální den na koupi levných letenek do této španělské metropole. Nízkonákladovka WizzAir právě dnes nabízí slevu 20 % na všechny své lety a destinace, včetně letenek do Barcelony, kam létá přímo z Prahy. Klikněte a vyberte si levné letenky do Barcelony i vy. Přejeme příjemný let a zážitky v Barceloně.

  24. 11. 2011 • Letenky z Barcelony s 20% slevou
 • logo easyJet Až do úterní půlnoci 8. listopadu 2011 máte možnost si zakoupit letenky easyjet se 20% slevou. Easyjet se svými bílooranžovými letadly létá do mnoha destinací Evropy včetně Barcelony. Z ní si můžete zakoupit přímé letenky s touto slevou do následujících měst: Amsterdam, Belfast, Berlin, Bristol, Dortmund, Lisabon, Liverpool, Londýn, Lyon, Milán, Newcastle, Paříž a Ženeva. Sleva se vztahuje na letenky od 1. ledna do 24. března 2012 a to včetně tax a všech poplatků. Myslete již nyní na jaro 2012 a kupte si letenky do Barcelony.

  5. 11. 2011Akce, výstavy v Barceloně

Akce, výstavy v Barceloně
 • Barcelona a Mnichov, nejlepší taxikáři v Evropě
 • Podle německého autoklubu ADAC dopadlo v testu kvality taxislužeb hůř než Praha jen pět testovaných evropských velkoměst, jako konkrétní nedostatek pražských taxikářů vyzdvihl umělé prodlužování trasy; nejkvalitnější taxislužby nabízejí Barcelona a Mnichov, nejhůře dopadly Řím a Lublaň.

  5. 11. 2011Nejnovější komentáře