Průvodce po Barceloně ZDARMA

Obchodní dům El Corte Ingles vydal bezplatnou, a velmi užitečnou mapu pro turisty. Můžete si ji vyzvednout buď přímo v obchodním domě, popřípadě na recepci většiny hotelů či v informačních kancelářích. Ty naleznete třeba hned v obou terminálech letiště El Prat.

Hromadnou dopravou

Bus Turistic spojuje všechna místa, která byste jako turista mohl chtít navštívit. Autobusy jezdí celkem po třech různých trasách, včetně té severní a jižní, která začíná naproti Plaça de Catalunya. Cesta trvá hodinu až dvě, přičemž můžete libovolně naskakovat a vyskakovat z autobusu v závislosti na tom, jak dlouho vám bude trvat prohlídnutí si dané atrakce.

Této dopravy můžete využít třeba tak, že nejprve projedete celou trasu a teprve při druhé jízdě budete vyskakovat a naskakovat u atrakcí, které vás zaujaly. Autobusy jsou dvoupatrové, přičemž druhé patro nemá střechu, a tak nabízí i lepší výhled. Po prvním nástupu do autobusu jsou vám nabídnuty sluchátka, která lze zapojit do zdířky vedle každého sedadla. Do sluchátek je vám následně pouštěn výklad o dané atrakci, přičemž vybrat si můžete hned z několika jazyků, čeština však bohužel chybí.

Jednodenní jízdenky v ceně 23 euro i ty dvoudenní v ceně 30 euro si můžete zakoupit buď přímo v autobusech, popřípadě na recepcích lepších hotelů.

Rychlým způsobem přepravy po městě je i metro. Na mapách je většinou značen symbolem <M>, v jednotlivých stanicích naleznete i kompletní přehled východů z metra. Jednorázová jízdenka je poměrně drahá, stojí 1,45 euro, a tak je lepší zakoupit si lístek na 10 jízd v zóně 1 za 8,25 euro. Zóna 1 pokrývá prakticky všechny turistické památky. Koupit si můžete i měsíční jízdenku na 50 jízd v ceně 33,10 euro.

Všechny tyto jízdenky lze navíc využít i při cestách autobusy, tramvajemi či vlaky FGC a RENFE.

Ještě výhodnější bude, když si koupíte jedno až pětidenní jízdenku, která umožňuje neomezené cestování metrem a autobusy. Jednodenní stojí 5,90 euro, dvoudenní 11,20 euro a pětidenní 23,10 euro. Jen na ní dávejte pozor, neboť v případě, kdy bude ohnutá či jinak poškozená, automat ve stanici jí nebude moct přečíst a bude tak neplatná. Načež si jí musíte nechat vyměnit v zákaznickém centru dopravního podniku.

Barcelonské metro je v provozu od neděle do čtvrtka od 5:00 do půlnoci, v pátek od 5:00 do 2:00 a v sobotu nonstop. Metro je rychlé a vlaky často jezdí v již dvouminutových intervalech. Staniční hlášení jsou sice jen v katalánštině, nicméně cedule bývají trilinguální – v katalánštině, španělštině a angličtině.

Menší komplikace pak působí fakt, že metro v Barceloně provozují dvě různé společnosti – TMB (linky 1 až 5 a 9 až 11) a společnost FGC (linky 6 až 8). Pokud potřebujete přestoupit mezi těmito jednotlivými linkami, nezbude vám nic jiného, než vylézt ze stanice a znovu projít turniketem. Pokud jste k platbě použil jednorázovou jízdenku, musíte si pořídit novou, čímž se vám cesta dost prodraží. Pokud využijete některou z jízdenek na větší počet jízd, odečte se vám pouze jedna, i když budete přestupovat.

Všechny vozy metra jsou klimatizované a mezi jednotlivými stanicemi jsou obrovské reklamní obrazovky s inzercí.

Zajímavou nabídkou je i Barcelona Card, která nabízí nejen neomezené cestování hromadnou dopravou, ale i bezplatné vstupné a slevy na více než 100 atrakcí ve městě. Kartu si můžete koupit buď na dva dny v ceně 27,50 euro, popřípadě na 5 dní v ceně 45 euro. Pokud si kartu zakoupíte v předstihu na internetu, dostanete další slevu ve výši 10 %. Neplánujete-li však každodenní návštěvu barcelonských muzeí, bude pro vás výhodnější zakoupení čistě jen časové jízdenky.

Neobvyklé způsoby dopravy

Barcelona skrývá i řadu neobvyklých dopravních prostředků, které můžete během svého pobytu vyzkoušet:

 • Tramvia Blau je starodávná tramvaj z počátků 20. století, která spojuje stanici metra Tibidabo se stanicí lanovky na úpatí stejnojmenné hory. Za zpáteční jízdenku zaplatíte 3,10 eura.
 • Lanovka navazuje na Tramvii Blau a z úpatí hory Tibidabo vás vyveze až na vyhlídkovou plošinu na jejím vrcholu. Za zpáteční jízdenku zaplatíte 9 euro.

Skútrem

V Barceloně jsou velmi populární i skútry, které si můžete pronajmout od několika společností a prozkoumat tak důkladně toto španělské město, aniž by vás bolely nohy:

 • Mattia46 pronajímá levně skútry o objemu 50 cc, 125 cc, 150 cc i 200 cc.
 • GoCar pronajímá tříkilová, dvousedadlová vozítka o objemu 49 cc, která jsou dle legislativy považována za skútry. Již od prvopočátku byla navržena speciálně pro turisty.

Na kole

Barcelonu si můžete prohlédnout i ze sedla jízdního kola. Pronajímá je hned několik firem:

 • Terra Diversions má pobočku přímo v centru města a kromě klasického zapůjčení kola můžete absolvovat i projížďku s výkladem. Vybírat si můžete z kol městských, horských, hybridních, silničních i dětských. Všechny jsou k dispozici v různých velikostech.
 • Mattia46 bikes & motos nabízí pronájem motorek a kol v ceně již 6 euro za 24 hodin.
 • Barceloneta Bikes leží kousek od barcelonského přístavu a městských pláží, vybírat můžete hned z několika kol.
 • Bornbike Rental & Tours pronajímá jízdní kola již v ceně 6 euro na den. Kromě nich můžete vyzkoušet i organizovanou projížďku, třeba Od gotiky po modernismus či projížďku po pláži.

Autem

Parkování poblíž barcelonských turistických atrakcí je poměrně drahé, když za pouhou hodinku zaplatíte 1,5 – 2,5 eura, popřípadě 20 euro za den. Systém parkovacích míst je navíc poměrně složitý, když pro každou z jednotlivých zón platí specifická pravidla. Barcelonu navíc trápí stejné problémy, jako i jiná evropská velkoměsta – dopravní zácpy a úzké uličky, kde je velmi obtížné projet.

Turistům se tak řízení auta po Barceloně obecně příliš nedoporučuje, a to zejména v případě, kdy řidič nemá příliš zkušeností s řízením auta ve velkých městech. Hromadná doprava vás dopraví do všech hlavních oblastí, a měla by tak být vaším hlavním způsobem přemísťování.

Pokud se přesto rozhodnete jezdit autem, základním vybavením by měla být GPS navigace, popřípadě alespoň klasická mapa. Navigování po městě vás navíc prověří, neboť množství ulic je jednosměrných a levotočivé zatáčky jsou mnohem častější než ty pravotočivé.

Chcete-li ušetřit za parkovné, neváhejte využít některá z těchto bezplatných parkovišť:

 • Jedno se nachází nedaleko Moll de Sant Bertran (to je jihozápadně od Museu Maritim), když pojedete po B-10, vyjedete exitem na WTC a objedete celý kruhový objezd tak, abyste vyjeli směrem ke skladištím. Hned vedle aut zaměstnanců je bezplatné parkoviště.
 • Další se nachází poblíž Guell Parku.
 • Třetí je poblíž budovy Universidad.

Levné letenky Barcelona

 • Wizzair Barcelona: pouze dnes letenky s 20% slevou

 • Chystáte se vydat letecky do Barcelony, případně jen Barcelonu využít jako přestupní bod při svých toulkách po Evropě či světe? Právě dnes 24. listopadu 2011 je ideální den na koupi levných letenek do této španělské metropole. Nízkonákladovka WizzAir právě dnes nabízí slevu 20 % na všechny své lety a destinace, včetně letenek do Barcelony, kam létá přímo z Prahy. Klikněte a vyberte si levné letenky do Barcelony i vy. Přejeme příjemný let a zážitky v Barceloně.

  24. 11. 2011 • Letenky z Barcelony s 20% slevou
 • logo easyJet Až do úterní půlnoci 8. listopadu 2011 máte možnost si zakoupit letenky easyjet se 20% slevou. Easyjet se svými bílooranžovými letadly létá do mnoha destinací Evropy včetně Barcelony. Z ní si můžete zakoupit přímé letenky s touto slevou do následujících měst: Amsterdam, Belfast, Berlin, Bristol, Dortmund, Lisabon, Liverpool, Londýn, Lyon, Milán, Newcastle, Paříž a Ženeva. Sleva se vztahuje na letenky od 1. ledna do 24. března 2012 a to včetně tax a všech poplatků. Myslete již nyní na jaro 2012 a kupte si letenky do Barcelony.

  5. 11. 2011Akce, výstavy v Barceloně

Akce, výstavy v Barceloně
 • Barcelona a Mnichov, nejlepší taxikáři v Evropě
 • Podle německého autoklubu ADAC dopadlo v testu kvality taxislužeb hůř než Praha jen pět testovaných evropských velkoměst, jako konkrétní nedostatek pražských taxikářů vyzdvihl umělé prodlužování trasy; nejkvalitnější taxislužby nabízejí Barcelona a Mnichov, nejhůře dopadly Řím a Lublaň.

  5. 11. 2011Nejnovější komentáře